English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنند

بنا به گزارش کاظمی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر، متن پیام مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر به شرح ذیل است:


 
طی سال‌های اخیر افزایش شیوع بیماري دیابت در جهان، این بیماري را به بزرگ‌ترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، بیش از 483 میلیون نفر از مردم 20 تا 79 سال جهان مبتلا به دیابت هستند پیش‌بینی می‌شود تا سال 2045 تعداد بیماران بالغ‌بر 700 میلیون نفر شود، بیش از یک‌میلیون کودك و نوجوان در سراسر دنیا مبتلابه دیابت نوع یک هستند، در سال 2019 میلادي بیش از 4 میلیون و 200 هزار نفر به دلیل این بیماري جان خود را از دست دادند.


 
از طرف دیگر 374 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم‌مداخله مؤثر بسیاري از آنها مبتلا به دیابت خواهند شد، از هر 6 تولد 1 مورد، درگیر قند خون بالا (هیپرگلیسمی) در بارداري بوده است، در کشور ما نیز بیش از پنج و نیم میلیون نفر از افراد بالاي 25 سال مبتلا به دیابت هستند و به‌عبارت‌دیگر حداقل 11 درصد جمعیت بالاي 25 سال از بیماري دیابت رنج می‌برند، با مسن شدن تدریجی جمعیت کشور مشکلات ناشی از دیابت و عوارض آن مشهودتر خواهد بود، حداقل 25 درصد این بیماران از بیماري خودآگاه نیستند.


با توجه به شرایط پاندمی کووید 19، افرادی که عامل خطر غیر واگیر یا بیماری‌های دیابت، فشارخون بالا و بیماری قلبی عروقی دارند و همچنین افراد سالمند بیشتر در معرض ابتلا به کووید 19 هستند و مرگ ناشی از این بیماری در آنها افزایش می‌یابد. حدود 50 درصد افراد بستری دارای حداقل یک بیماری مزمن هستند. میزان مرگ در کسانی که بیماری مزمن همراه ندارند 2،3 درصد و اگر دیابت داشته باشند 7،3 درصد خواهد بود، افراد مبتلابه دیابت نیز به دلیل اختلال در سیستم ایمنی مستعد ابتلا به عفونت‌ها هستند، مبتلایان به دیابت ازجمله گروه‌های پرخطر هستند که در صورت ابتلا به ویروس کرونا می‌توانند دچار بیماری شدید شوند.


با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام در پیشگیری از عوارض این بیماری بسیار حائز اهمیت است، همگام با ادغام برنامه مراقبت‌های ادغام یافته بیماری‌های غیرواگیر، اطلاع‌رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماري دیابت همزمان با هفته ملی دیابت (24 تا 30 آبان ماه) انجام خواهد شد.


 
شعار روز جهانی دیابت  پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می‌کنند (Diabetes: Nurses Make the Difference) است که خوشبختانه 14 نوامبر مصادف با 23 آبان ماه این فرصت را فراهم می‌آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و بخصوص افراد بالای 30 سال، بتوان گام‌های مهمی در جهت ارتقای آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز بیماری، درمان مناسب و پیشگیری از بروز عوارض برداشت.

 


٠٨:١٩ - چهارشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ٣٤٠٨٠    /    تعداد نمایش : ١٨خروج